לא על הסלק לבדו: איך מעבים את רירית הרחם?

5.2 מ"מ. זו התוצאה שקיבלה הרירית שלי במעקב זקיקים שעשיתי, ביום 11 למחזור. הזקיק המוביל הוביל בכל הכח להבשלה, והרירית לא עמדה בקצב.

שוב הכתה בי התחושה שנכשלתי במבחן. אני יודעת שאני לא תלמידה מצטיינת ולא מצפה לקבל 10 (מ"מ), בפנטזיות הרירית שלי מגיעה ל 8 מ"מ. גם על 7 אני אגיד תודה. מילא 6. אבל 5? זהו?

עד לאותו רגע הרירית לא הייתה בראש סדר העדיפויות שלי, אבל האולטרסאונד הזה הקפיץ אותה לשם. הבנתי שאם אני לא מקפיצה אותה בשני מילימטרים לפחות, אני יכולה להספיד את הזקיק הזה כבר מעכשיו.

אז כמובן שניערתי את גוגל באובססיביות האופיינית לי במצבים כאלה, מנסה לתפוס כמה שיותר פיסות מידע בנושא. קראתי מאמרים, מחקרים, טיפים, המלצות לתרופות סבתא וסיפורים של מטופלות ומטפלים מרחבי העולם.

ולמה שאשמור את כל המידע לעצמי? קבלו כאן  את כל הטיפים והעצות לשיקום הרירית:

למה הריבית לא מתעבה מספיק?

רירית הרחם צומחת בשלב הפוליקולארי של המחזור, בין הוסת לביוץ. ההורמון האחראי לצמיחתה הוא האסטרוגן, אשר מופרש מהזקיקים בשחלה המתפתחים בשלב זה של המחזור.

גורמים לצמיחה לא תקינה של הרירית יכולים להיות זיהומים למיניהם, קרע או צלקת ברחם, אנדומטריוזיס, וכן  עלייה לא מספקת באסטרוגן (על זה מנסה הרפואה לענות באמצעות תרופות המכילות אסטרוגן, כגון פרוגינובה ואסטרופם).

צמיחת הרירית תלויה מאד גם בזרימת הדם (סירקולציה) לרחם, הן מבחינת הכמות שלו והן מבחינת האיכות, שכן שתיהן משפיעות על היכולת שלו להזין את האיברים הפנימיים והרקמות שלנו במידה מספקת. כשהסירקולציה לא במיטבה, הגוף שלנו יתעדף איברים קריטיים יותר. אברי הרבייה (רחם, שחלות וכו) לא הכרחיים להשרדות, ולכן יהיו מהראשונים שהזרימה אליהם תחלש. לכן חשוב כל כך שמי שמנסה להרות תלמד איך להזרים יותר דם, חיוניות וחיים בסופו של דבר לרחם שלה.

בשורות הבאות אתייחס לדברים פשוטים שכל אחת מאיתנו יכולה לעשות בשביל לחזק ולשפר את זרימת הדם לרחם ואת איכותו, לעודד איזון הורמונלי ולהגדיל את הרספטיביות של הרחם ולאסרוגן.

אז, מה את צריכה לעשות בשביל לעבור את הרירית?

תזוזי

כן כן, עכשיו! זוזי! תעמדי רגע ותנענעי את הישבן. אחר כך תחזיקי ביחד אחת את השולחן ובשניה תקרבי את הרגל לחזה. כן, בטח שהיא יכולה להיות כפופה. עכשיו תכופפי אותה לצד השני, עם העקב לכיוון הישבן. שמני את מפרק הירך. עכשיו אותו דבר עם הרגל השניה. עכשיו תחזרי לשבת ותמשיכי לקרוא.

תוצאת תמונה עבור ‪moving the pelvis gif‬‏
Shake It Baby

אם גם את מנהלת אורח חיים ישבני (כלומר יושבת, כמו כולנו, רוב היום על כיסא…), כדאי שתדעי שישיבה מאיטה את זרימת הדם, במיוחד לאיברי הרבייה שנדחסים בתנוחה הזו. תנועה ומתיחות לעומת זאת, מגבירות את זרימת הדם. כשמעלים את קצב פעימות הלב, מעלים גם את קצב הזרימה של דם רענן ומלא חמצן  בגוף.

איך להזיז את הגוף? הרשת מלאה בהמלצות ל 30 דקות ביום של התעמלות שמזיזה את הרגליים ומזרימה דם לרחם, כמו יוגה, הליכה,  שחיה, ריקוד וכו'. המטרה של הפעילות הגופנית היא לעודד סירקולציה ולהזרים את הדם, ולא להתיש את הגוף! לכן מי שלא רגילה להתעמל, שתקח את זה בקלות ותכניס לשגרה פעילות יומיומית שתעלה במעט את קצב הלב ותביא לזיעה קלה. וזהו.

כשההתעמלות אינטנסיבית מדי, הדם והחמצן שהוא נושא נלקחים מהרחם בשביל לתמוך בגפיים ולהזין את השרירים הגדולים שלנו, שזקוקים  להם יותר ברגעים אלה. לכן חשוב לא להגזים.

ההתעמלות משפרת את הרירית גם מכיוון שמורידה סטרס ומשפרת את האיזון ההורמונלי.

קבלו 3 תנוחות יוגה פשוטות המומלצות במיוחד לעיבוי הרירית:

הרמת הרגליים נגד הקיר (Legs Up the Wall Pose)

תנוחה זו עוזרת לשחרר סטרס מהגב התחתון ועוזרת להזרים דם לרחם. אין הגבלה לכמה זמן להשאר בתנוחה או לכמה פעמים לעשות אותה, והיא די פשוט לביצוע. כל מה צריך בשבילה זה, ובכן, קיר.

הנחיה: שכבה על הרצפה מול הקיר, הרימי רגליים והשעיני אותן על הקיר. שימי לב שהישבן שלך צמוד לקיר, ואת יוצרת זוית של 90 מעלות בין הרגליים לגוף. תנ לזרועות, לכתפיים ולראש שלך לנוח על הרצפה. וכמו תמיד ביוגה- תנשמי.

תוצאת תמונה עבור ‪restorative yoga poses legs up the wall‬‏

תנוחת הגשר

לעומת התנוחה הקודמת שהיא מרגיעה מטבעה, תנוחת הגשר היא מתמרצת ומעוררת אנרגיה. גם התנוחה הזאת מגבירה את זרימת הדם לרחם בשל המתחיחה שהיא מספקת לאזור האגן.

הנחיה: שכבי על הגב וכופפי את הרגליים כך שברכייך מכוונות לתקרה וכפות רגלייך נעוצות ברצפה ליד הישבן. הביטי לתקרה. הצמידי ידייך לרצפה כשכפות הידיים נעוצות ברצפה וגב כף היד לתקרה. מכאן הכנסי לתנוחה- הרימי את הישבן כלפי מעלה באטיות. וכמובן- תנשמי. הכנסי וצאי מהתנוחה לאט ובעדינות, ושימי לב שלא מתעורר כאב מיוחד בגב.

תוצאת תמונה עבור ‪yoga poses bridge‬‏

תנוחת הקוברה

גם התנוחה הזו מספקת מתיחה לאגן, ומכאן גם מגבירה את זרימת הדם לאגן.

הנחיה: שכבי על הבטן, כשגב כף הרגל על הרצפה והבהונות לחוצות קדימה ב"פוינט". הניחי את כפות הידיים על הרצפה מחוץ לכתפיים. בזמן שאת שואפת (לוקחת אוויר), לחצי את כפות הידיים נגד הרצפה, ותתרוממי עם הראש והחזה. הטי את הראש אחורה. תנשמי. בזמן היציאה מהתנוחה, הוציאי אוויר ותורידי לאת את הראש, עד שהמצח נוגע ברצפה.

תוצאת תמונה עבור ‪yoga poses cobra‬‏

תאכלי נכון

אני מניחה שכל מי שקוראת את השורות האלו אכלה בחודשים האחרונים פי 700 יותר סלק ממה שהיא אכלה כל החיים שלה (או לפחות מי שכותבת את השורות האלו). אבל למה? מה הקשר בין הסלק לרירית? ומה עוד אפשר לאכול בשביל לעזור לה?

קודם כל, לפי הרפואה הסינית, מומלץ לצרוך מזונות חמים ומבושלים. מומחיה טוענים כי מזון קר עלול להאט את זרימת הדם ולעורר כאב באגן. הם שמים דגש על צריכת חלבונים,  אשר טובים לבניית הדם ולהזרמתו. כמו כן הם עומדים על החשיבות של אכילת מזונות עשירים בברזל לחיזוק הדם, כמו סלק (אחת הסיבות לאכילתו), תרד, שעועית, זרעי דלעת וכו. יחד איתם מומלץ לצרוך ויטמין סי, שעוזר בספיגת הברזל, ממזונות כמו פירות הדר, תותים, ברוקולי, עגבניות, פלפלים וכו'.

סלק– לא בכדי המיץ של הסלק נראה כמו דם. הסלק, למעט הברזל שציינתי שהוא מכיל,  הוא עשיר מאד גם בניטראטים. הניטראטים מומרים בגוף לחנקן חמצני, כימיקל אשר מרחיב את כלי הדם ולכן משפר סירקולציה. הניטראט אמנם קיים בירקות נוספים, אבל לא כמו בסלק (פי 20 יותר מאשר במרבית הירקות).

מחקרים (אמנם לא בדקו את ההשפעה של סלק על רירית הרחם, אבל) מצאו שסלק מפחית לחץ דם, מפחית דימנציה ואלצהיימר (בשל שיפור זרימת דם למח), וכן מסייע לשיפור ביצועים בקרב ספורטאים (גם כן בזכות הסירקולציה).

תוצאת תמונה עבור ‪uterine lining beetroot‬‏
לחיים (חדשים)!

מיץ רימונים – הרימון הוא אחד משבעת המינים בהם השתבכה ארצנו, וסמל עתיק יומין לפוריות. גם הוא, כמו הסלק, מכיל ניטראטים, ולכן משפר את זרימת הדם (אני אומרת לכן, זה לא מקרי שהמיצים של שניהם נראים כמו דם). כמו כן, הוא עשיר במיוחד בנוגד חימצון בשם פוליפנול, שמעודד גם הוא זרימת דם בכך שמונע הצטברות של כולסטרול רע בדפנות כלי הדם.

אפשר לאכול את גרגרי הרימון וכן לסחוט אותו למיץ. היתרון במיץ הוא שנהנים גם מהויטמינים שבקליפה.

אגב, גם ירקות עליים ירוקים עשירים בניטראט, ולכן משפרים גם הם סירקולציה.

מזון מלכות (Royal Jelly)– כשגולשים בפורומים של פוריות בחו"ל, מגלים שמזון המלכות פופולארי אצלן בערך כמו שהסלק פופולארי אצלנו. מיוחסת לו השפעה של אנטי אייג'ינג הפועלת על האישה בזירות שונות, בין היתר בזירה השחלתית וההורמונלית.

מזון מלכות כשמו כן הוא, המזון של מלכת הדבורים. המלכה היא הדבורה הפוריה היחידה בכוורת, ולא סתם פוריה- היא יכולה להטיל 2000 ביצים ביום אחד! אין לה DNA שונה משל דבורה רגילה, ומה שהופך אותה לדבורה היחידה עם השחלות המפותחות (ועם חיים ארוכים פי 50), הוא התזונה המובחרת עליה גדלה- מזון מלכות.

בני האדם הוציאו את המזון המלכותי הזה מהכוורת כשהבינו שמדובר במזון על. מחקרים הוכיחו את יכולתו של מזון זה לחקות אסטרוגן אנושי,   ולהגדיל תאים ברחם ולשפר כמות ביציות אצל חולדות. ואיך זה קשור לרירית שלנו? בזכות האסטרוגן, שמצמיח רירית.

זרעי פשתן טחונים–  זרעי הפשתן מכילים לינגנים (lingans), שזה סוג של פיטואסטרוגן (אסטרוגן ממקור צמחי), והרבה סיבים. הלינגנים מוסיפים אסטרוגן כשחסר, ומצד שני, בזכות השילוב עם הסיבים, הם מנקים עודפים של אסטרוגן כשיש יותר מדי. כמו כן, נראה שביכולתם להגן על קולטני האסטרוגן בגוף שלנו מפני קסנו-אסטרוגנים, – כימיכלים סינטתיים כמו ביספינול A שמתלבשים על קולטני האסטרוגן ומשבשים אותנו הורמונלית.

יש בהם עוד חומרים מזינים רבים אחרים, כמו ויטמינים מקבוצת בי, מגנזיום, אומגה 3, אומגה 6 ועוד דברים טובים שתורמים לאיזון הורמונלי. שימי לב- בשבי ללהנות מכל אלה, צריך לצרוך אותם טחונים. מומלץ לטחון אותם בסמוך לאכילה, ולאכול כפית או שתיים ביום. במה אפשר לשלב אותם? במה לא? סלטים, שייקים, יוגורט וכל דבר בעצם. מומלץ לא לחמם אותם.

תוצאת תמונה עבור ‪pomegranate fertility‬‏
"שירבה זרענו כרימון!"

צמחי מרפא שוניםתורמים גם הם לאיזון הורמונלי ואיזון רמות האסטרוגן בפרט. בגזרה הסינית יש דומיננטיות לצמח בשם אנג'ליקה (Dang Gui) שמעלה את רמות האסטרדיל, ומהצד השני של העולם יש את שורש המאקה שגדל בפרו על גדות האמזונס.

תוסיפי

תוספי תזונה של ויטמין E ו ל-ארגינין הם מהבודדים שנחקרו באופן רציני בהקשר זה של עיבוי רירית הרחם. זאת במחקר שנערך ב 2010,  ובדק אם התוספים הללו יכולים להגביר את זרימת הדם בצינורות הדם הקטנים שברחם ואיך זה משפיע על עובי הרירית. התוצאות הראו ש:

ויטמין E שניתן במינון של 600 מ"ג ליום הגביר את זרימת הדם בקרב 72% מהנבדקות, ואת עובי הרירית בקרב 52% מהנבדקות.

ל-ארגינין בכמות של 6 גרם ליום הגביר זרימה בקרב 89% מהנבדקות, ואת עובי הרירית בקרב 67% מהנבדקות.

איך הם משפרים את הזרימה? ויטמין E מגן על תאי דם אדומים מהרס על ידי רעלים, מרחיב כלי דם, ממיס קרישי דם טריים ומדלל דם (ועל הדרך גם עוזר בייצור הורמוני מין), ול-ארגינין זו חומצת אמינו שהופכת לחומצה ניטרית. כמו הניטראט שציינו קודם, היא מרחיבה כלי דם ובכך משפרת זרימה.

אפשר לצרוך אותם כמובן גם במזון, אך סביר להניח שבכמויות פחותות יותר. ויטמין E נמצא באגוזים (בעיקר אגוזי לוז וצנוברים), שקדים, דגנים מלאים ובירקות עם עלים כהים. חשוב רק לזכור שוויטמין זה מסיס רק בנוכחות שומן, ועל כן חשוב לאכול מזונות אלה בתוספת מעט שמן. ל ארגינין נמצא במזונות עשירים בחלבון, ובעיקר בשוקולד (מריר, כן?), אגוזים, בוטנים וסויה.

אגב, גם ויאגרה נבדקה בהקשר זה. כן כן, התרופה שמשפרת זקפה. אצל גברים זקפה, אצל נשים רירית. היא פותחה במקור כתרופה לטיפול ביתר לחץ דם, אבל נחשו מאיזו תופעת לוואי "סבלו" אלו שניסו אותה… הסתבר להם שהיא מרפה את השירירם החלקים של העורקים בפין, והרפיה זו גורמת לעלייה בכמות הדם הזורם בעורקים אלו, ומשם לתוצאה כללית שהיא הפוכה מהרפיה. כשנשים נוטלות אותה וגינלית, היא משפרת את זרימת הדם ברחם.

בכל מקרה, המחקר מצא שהויאגרה שיפרה את הרירית בקרב 92% מהנבדקות. 50% מהן נקלטו להריון (הרבה יותר מאשר בקבוצות האחרות). התהייה המרכזית שעלתה בי מקריאת המחקר היא- איך לא שמעתי על זה קודם?

אספירין וקלקסן, המוכרים לנו בעיקר כמדללי דם שמסייעים במניעת הפלות והפסקת הריון, מגבירים גם הם את זרימת הדם לרחם ויכולים לסייע בעיבוי הרירית.

תנוחי

שינה ופוריות הם שני משתנים שיש ביניהם קשר חזק והדדי, ואני לא מתכוונת רק לנדודי השינה שהדאגות לפוריות מביאות איתן. מחקר ב 2013 מצא ששיעור ההריונות בקרב נשים שישנו בין 7 ל 8 וחצי שעות בלילה היה גבוה יותר באופן משמעותי מאשר של אלה שישנו יותר או פחות.

שינה איכותית ונטולת הפרעות, תורמת לאיזון הורמונלי, ומכאן להצמחת הרירית. מומלץ ש 7 (או יותר) שעות השינה שלך יתחילו בין 22:00 ל 23:00 בלילה, כיוון שאלו השעות בהן מגיע הורמון המלטונין – הורמון המווסת גם שינה וגם רבייה – לשיאו.

Image may contain: one or more people
תתעקשי על 7 שעות

תעסי

 הגירוי החיצוני המופעל על הבטן כשעושים לה מסאז' עוזר לעורר את הרחם, מעודד הזרמת דם לאיברי הרבייה, מחזק את שריריי הרחם, מסייע באיזון ההורמונלי ותומך בניקוי איברי הרבייה מרעלים (די טוקס), כיוון שמתמרץ את מערכת הלימפה. העוסקים בתחום טוענים כי בכוחו של העיסוי גם לרפא צלקות באברי הרבייה ונזקים נוספים.

ישנן מעסות רחם מקצועיות שניתן לפנות אליהן, ואת יכולה גם לעשות את זה בעצמך בבית. למי שמעוניינת בעיסוי עצמי, להלן סרטון הדרכה.

שימי לב שמותר לעסות את  איזור הבטן רק בפרק הזמן שבין המחזור לביוץ. לא בזמן מחזור ולא אחרי ביוץ.

תשתמשי בשמן קיק (שימוש חיצוני בלבד!!)

בשמן קיק, המופק מצמח הקיקיון, ניתן לעשות שימוש (חיצוני בלבד!) הן במסאג' מהסעיף הקודם, והן באמצעות רפידות בד הספוגות בו ופשוט מונחות על הבטן.

שמן קיק בשימוש חיצוני מחמם את האיזור עליו מונח ומגביר אליו סירקולציה. מיוחסות לו תכונות של הפעלת מערכת החיסון באופן מקומי וריפוי איברים ורקמות שנמצאים מצדו השני של העור. משתמשים בו גם להמרצת פעילות הכבד והמערכת הלימפטית (ניקוי רעלים), להרגיע כאב, הפחתחת דלקות ושיפור העיכול.

איך עושים את זה? טובלים פיסת בד פלאנל בשמן ומניחים על עור הבטן התחתונה, איפה שהרחם. את הפלאנל מכסים ביריעת פלסטיק (אפשר שקית), ומעליה מניחים בקבוק מים חם (הבקבוקים המוכרים מגומי). שכבי כך ותנוחי בין חצי שעה לשעה. אחר כך נקי את הבטן במים עם סודה לשתיה. שימו לב שהעור שעליו מניחים את השמן הוא שלם ולא פצוע. שהשמן לא יחדור לתוך הגוף.

אסור להשתמש בזמן מחזור, הריון או הנקה. (כלומר לא אחרי הביוץ / החזרה של ביצית מופרית). גם לא בזמן טיפול הורמונלי (אפשר בין שאיבה להחזרה).

תידקרי (על ידי מטפל מוסמך ברפואה סינית כמובן)

כפי שנטען על ידי הרפואה הסינית העתיקה במשך שנים, ומאז גובה במחקרים שונים ובעדויות  של נשים רבות ברחבי העולם: דיקור , כשהוא מבוצע על ידי מדקרים המתמחים בבריאות האישה, מסייע בעיבוי הרירית (ובטיפול בבעיות גניקולוגיות אחרות). הדיקור מגביר זרימת דם לאברי הרבייה, מפחית סטרס, מרגיע את מערכת העצבים ומסייע לשפר את תגובת הגוף להורמונים. כל אלה מסייעים בעיבוי הרירית.

תתפללי:

או כל טכניקה אחרת שעוזרת לך להפחית סטרס.

הסטרס יכול לשבש את זרימת הדם לאיברים הפנימיים ולהפריע לתקשורת שבין ההורמונים לאברי הרבייה. לפי הרפואה הסינית, "חשיבת יתר" פועלת על חשבון בניית רירית הרחם, כיוון שהיא מתשמשת באנרגיה ובדם שהיו אמורים להיות מושקעים ברירית. אז מה לעשות? תנשמי. נשימות עמוקות, כאלה שמאלצות אותך להקדיש את כל כולך אליהן, במקום לשאלות ולספקות שחופרים לך במוח. זה יכול להיות במסגרת יוגה, מדיטציה, דמיון מודרך, תפילה, או בלי שום מסגרת מיוחדת. פשוט תעצרי הכל ותנשמי.

ותצחקי. צחוק אמיתי כזה, שמשתולל בגוף ומרביץ להורמונים הביריונים של הסטרס שרגילים לשלוט שם.

תוצאת תמונה עבור מדיטציה
תנשמי

אל תעשי:

במסגרת המאמצים שלך לעיבוי הרירית ולשיפור הפוריות, רצוי שגם תצמצמי קפה ותפסיקי עם הסיגריות – קפאין וניקוטין לא טובים לסירקולציה. גם תרופות נגד אלרגיה וצינון יכולות להיות בעייתיות. הן נועדו לעצור צינון, אבל עלולות להשפיע לרעה על זרימת הדם ולהצר ורידים. עדיף להתייעץ עם רופא לגביהן.

זהו לעכשיו. הרבה מידע, אבל לא צריך לאמץ הכל בבת אחת. לפעמים גם שינוי קטן יכול לעשות הבדל גדול. ומה שאני כל כך אוהבת בתחום הזה של טיפים לשיפור הפוריות, זה שמדובר בדברים שיפים לבריאות הכללית. פעילות גופנית, שינה איכותית, סלק, זרעי פשתן…– כל דבר ברשימה הזו מטיב עם כל כך הרבה מערכות בגוף שלנו, ככה שבאמת אין שום סיבה לא לנסות אותם.

ומה איתי את שואלת? הרירית שלי אכן עשתה את הקפיצה המיוחלת והגיעה ביום 14 ל 7.3 מ"מ. אבל הסבב לא נגמר בהריון.

אבל אני ממשיכה ליישם חלק גדול מהרשימה שהצגתי כאן, ולהצמיח בתוכי כל הזמן את הרירית ואת האופטימיות.

מקורות

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3962314

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(08)04783-3/pdf

https://www.ivf1.com/thin-uterine-lining/

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(15)01568-X/fulltext

https://books.google.co.il/books?id=nv6BCwAAQBAJ&pg=PA190&lpg=PA190&dq=royal+jelly+thin+lining&source=bl&ots=Hd6AvRJzQs&sig=ACfU3U22Z6X2-oEhhiLXyXRyXM1kOoDRAg&hl=iw&sa=X&ved=2ahUKEwjB_-m4j_DgAhUBIlAKHZ85DAA4ChDoATAJegQIAhAB#v=onepage&q=royal%20jelly%20thin%20lining&f=false

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282%2813%2901207-7/abstract

https://www.healthline.com/health/guide-prepare-for-ivf#sleep

https://yinstill.com/how-to-improve-a-thin-uterine-lining-to-increase-fertility-part-2/

https://natural-fertility-info.com/thin-lining-of-the-uterus-build-the-uterine-lining-naturally.html

http://www.hopeandhopscotch.com/blog/2016/what-to-do-about-thin-endometrial-uterine-lining

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-l-arginine/art-20364681

http://drlisawatson.com/thin-endometrial-lining

https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-increase-blood-flow#section7

https://www.ivfbabble.com/2017/05/beautiful-beets/

http://angea.com.au/5-misconceptions-about-fertility/

https://www.acubalance.ca/conditions-and-treatment/thin-lining

http://withgreatexpectation.com/ivf/yoga-for-fertility/

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4865900,00.html

http://thepointofwellbeing.com.au/2017/08/thicken-lining-transfer-naturally/

https://www.cbsnews.com/htdocs/pdf/082708_fert.pdf

שתפי (זאת אומרת, אם בא לך...)

2 Comments

Leave Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *