!Give me a D: הפוריות עולה בקיץ

שעון הקיץ כבר כאן, הימים מתארכים והשמש הולכת ומתחזקת. וזה בדיוק הזמן לספר (או להזכיר?) לכן שעונת הקיץ היא העונה החזקה של הפוריות!

לנשים שנחשפו למזג אוויר קייצי חודש לפני טיפולי IVF (בזמן שהביציות מתכוננות בשחלה)  יש סיכוי גבוה יותר ב 35% להקלט להריון לעומת נשים ששהו במזג אוויר חורפי- כך הוצג במחקר שבדק תוצאות של טיפולי IVF של מעל 6,000 נשים, וחולל הרבה הדים בעולם.

גם פוריות הגבר עולה בקיץ. במחקר שבדק דגימות זרע של מעל 5,000 גברים עם בעיות פוריות, נמצא שתנועתיות הזרע הגיעה לשיאה בקיץ. תוצאת השיא נצפתה בחודשים יולי ואוגוסט, אז הייתה תנועתיות הזרע גבוהה פי 2 לעומת התוצאה של חודש ינואר.

מחקר אחר שמדד טסטוסטרון בקרב 2,300 גברים, מצא שרמת ההורמון בדם מגיעה לשיאה בחודש אוגוסט. הרמות הנמוכות ביותר נמדדו בחודש מרץ, מיד אחרי החורף. יחד עם הטסטוסטרון, בדיקות הדם העידו כי באוגוסט גם ערכי הויטמין D  הגיעו לשיאם. כן, זאת כנראה הסיבה המרכזית לעליית הפוריות בקיץ.

תמונה קשורה

ויטמין D ופוריות

יצא לכן לבדוק את רמות הויטמין הזה בדם שלכן? יש סיכוי דיי גבוה שהתוצאה נמוכה מדי. כשאני בדקתי את ההורמון הזה לפני כמה חודשים, באחת התחנות הראשונות של מסע הפוריות שלי, התוצאה הייתה 62, כשהסקאלה של הערכים המומלצים מתחילה ב  75*. התעלמתי מהנתון הזה. גם הרופא שלי התעלם. הרי לכולם יש מחסור בויטמין D, וזה אפילו לא מחסור חמור במיוחד, אז למה להתעכב על זה?

אז זהו, שמסתבר שההורמון הזה הוא שחקן חשוב בפוריות שלנו, גברים ונשים כאחד. באברי רבייה נשים וזכריים – שחלות, רחם, שליה, אשכים – בכולם יש רצפטורים של ויטמין D, שמעידים על נחיצותו בפעילותה התקינה של מערכת הרבייה. מחקרים רבים מגבים את ההנחה הזו:

מטא-מחקר, שאסף נתונים מ 11 מחקרים בנושא בהם השתתפו 2,700 נשים שעברו טיפולי פוריות, מצא כי לנשים עם רמות ויטמין D תקינות היה סיכוי גבוה יותר ב 34% לבדיקת הריון חיובית (כלומר בטא חיובית), סיכוי גבוה יותר ב 46% להשיג הריון קליני (כלומר הריון ממשי, לעומת הריון כימי), וסיכוי גבוה בשליש ללידת ילוד חי, לעומת נשים עם רמות נמוכות של הויטמין.

מחקרים אחרים מצאו שלנשים שרמות הויטמין D שלהן הן בנורמה, יש סיכוי גבוה פי 4 להכנס להריון בטיפולי IVF לעומת נשים שיש להן מחסור של הויטמין.

ואם כל זה לא מספיק, מחקר אחר מצא כי בקרב נשים שניסו להרות מתרומת ביצית, אלו שרמות הויטמין D שלהן היו מאוזנות, היו בעלות סיכויי קליטה גבוהים יותר.

רמה מספקת של ויטמין D חשובה מאד גם אחרי שמשיגים את ההריון הנכסף. מחקרים מצאו קשר בין מחסור בויטמין D במהלך ההריון לעלייה בשיעור של לידות מוקדמות, סכרת הריון, רעלת הריון ועוד צרות נוספות.

כל זה בנוסף לתפקידים חשובים אחרים שיש לויטמין זה בגוף שלנו. מחסור שלו יכול לגרום גם לדיכאון (בטח שמעתן על דיכאון חורף), אוסטאופורוזיס, סרטן ועוד.

Portrait of a Teenage Cheerleader Holding Pompoms
!Give me a D

איך ממקסמים ייצור של ויטמין D בגוף?

אז אחרי שהשתכנענו לבדוק את ערכי הויטמין D בדם שלנו, מה אנחנו עושות בשביל למקסם את הייצור שלו? רגע לפני שאתן קונות תוספים (ולא שאני מזלזלת באופציה הזו), בואו נראה איך אפשר לעשות את זה באופן טבעי. עם השמש, כמובן.

ויטמין D נחשב לויטמין של השמש, ואור השמש הוא באמת הספק המרכזי של הויטמין הזה. קשה לבנות על השלמתו ממזון, כיוון שמעטים המאכלים שהוא נמצא בהם. השיאן של הויטמין במזון הוא דג קוד, בעיקר הכבד שלו (ומי לא פותחת את היום עם שניים כאלה?), ויש אותו גם בסרדינים, טונה משומרת ודגים שמנים אחרים, וכן בכבד בקר ובחלמון ביצה. אך הוא נמצא במזון במינון נמוך, וקשה להסתמך על מקורות תזונתיים להשלמתו.

איך השמש מעלה את הויטמין בגוף?

ויטמין D מיוצר מכולסטרול שנמצא בתאי עור. קרני ה- UVB של השמש פוגעות בכולסטרול שבתאי העור, ומספקות לו את האנרגיה הנדרשת בשביל לסנתז אותו לויטמין.

מכאן אנחנו לומדים שמה שצריך בשביל לייצר את הויטמין הוא קרני שמש ועור חשוף. ככל שנחשוף יותר עור לשמש, כך יגבר ייצור הויטמין.

הנקודות הבאות יעזרו לכן למקסם את הייצור שלו:

  • מחקרים הראו כי הזמן הטוב ביותר לייצור ויטמין D הוא שעות הצהרים המוקדמות, כנראה בגלל הזווית של קרני השמש בשלב הזה של היום (קרניים ישירות).
  • מסנני קרינה פוגעים בייצור הויטמין, כיוון שהם חוסמים את קרני השמש. מונעים את הנזקים שלהן, אבל גם את הבונוסים.
  • צבע העור משפיע על ייצור הויטמין. נכון תמיד מקנאים בנשים עם עור כהה כי הוא פשוט לא מזדקן, והן נראות בנות 20 בגיל 70? אז הנה הצד השלילי של העניין: לאנשים עם עור כהה יש יותר מלנין, אשר עוזר להגן על העור מפני נזקי השמש. הוא משמש כמסנן קרינה טבעי וסופג את קרני השמש, וכך מגן מפני כוויות וסרטן עור. אבל כמו שאמרנו, מסנני קרינה מסננים גם את הקרניים שמייצרות ויטמין D.  לכן אנשים עם עור כהה צריכים לבלות יותר זמן בשמש בשביל לייצר אותה כמות של ויטמין D.
  • קרני UVB לא חודרות דרך חלונות, ככה שאם חשבתן שכשאתן נהנות בחדר שטוף שמש (שהשמש נכנסת בו דרך שמשת החלון) גם מייצור של ויטמין D,  תחשבו שוב.
  • אנשים שנמצאים רחוק יותר מקו המשווה, מייצרים פחות ויטמין D בעור שלהם. לכן הם צריכים לבלות יותר בשמש בשביל לספוג אותה כמות של ויטמין D.

אז מה לעשות? לצאת לשמש 3 פעמים בשבוע, בשעות הצהרים המוקדמות, עד חצי שעה בכל פעם, בבגדים קצרים, אמור להספיק. אם אתן כהות עור, כנראה שתצטרכו להאריך את השהות בשמש.

תרגישו בנוח לשים כובע ומשקפי שמש. ממילא שטח הראש קטן ביחס ליתר הגוף ומכיל פחות עור. עדיף לחשוף גפיים, וכך לייצר יותר מהויטמין החשוב הזה.

אבל שימו לב לשים מסנן קרינה לפני שאתן מתחילות להישרף, כן?

תוצאת תמונה עבור ‪sunbathing GIF‬‏

*ערכים תקינים הם מ30 ng/mL   או  מ  nmol/L 75. תלוי ביחידות המדידה.

מקורות:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3695598/

http://www.alliedacademies.org/articles/role-of-vitamin-d-in-infertility-8050.html

https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/news/20171120/vitamin-d-levels-a-key-to-treating-infertility

https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-from-sun#dangers

https://www.shadygrovefertility.com/blog/fertility-health/how-vitamin-d-affects-your-fertility/

https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/men-are-more-fertile-in-the-summer-study-finds-10319532.html?fbclid=IwAR2N7nhdz4zQppeiS2RYuErEV0PMnNPtNXySeKagdtFnlSKPP-QRXfGp_j4

https://www.dailymail.co.uk/health/article-2093624/Sunny-break-alternative-IVF-How-sunshine-vitamin-help-boost-fertility.html?fbclid=IwAR0x6b-pPYVhr7miJoAFjxV90ca-C3me2N_OUQ_ZBP0EtdOuvj5CA7UF_pg

שתפי (זאת אומרת, אם בא לך...)

Leave Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *